שאלות ותשובות

אנחנו מתארים לעצמנו שלא תמיד הכל ברור. אז אספנו כאן שאלות שיוצא לנו להישאל הרבה ואנו מקווים שהכל יהיה קצת יותר ברור אחרי הקריאה. אם יש לכם שאלות נוספות אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר: בוואטסאפ, בטלפון (שלוחה 1), בדוא"ל, בפייסבוק או באמצעות פניה למרכז השירות לאומן.

על אשכולות

אשכולות היא חברה פרטית, ללא מטרות רווח, המייצגת על פי חוק את כל האמנים המבצעים בישראל: שחקנים, מדבבים, זמרים, בדרנים, רקדנים וכדומה. במאגר אשכולות רשומים, נכון להיום, כ-44,000 אמנים מבצעים אשר קיבלו, מקבלים, או יקבלו בעתיד תמלוגים מאשכולות. אם שיחקתם בסרט או בהצגה, ביצעתם שיר או קטע אמנותי מכל סוג שהוא אשר שודר בגופי השידור החתומים בהסכם עם אשכולות  – מגיעים לכם תמלוגים על הופעתכם. אשכולות גובה את כספי התמלוגים מכל גופי השידור שאיתם חתמה הסכמים: ״כאן״ (תאגיד השידור הישראלי), ערוץ 12 (קשת), ערוץ 13 (רשת), ערוץ יהודי ישראלי (14), ערוץ 24, כבלים –HOT, לווין – YES, פרטנר TV, סלקום TV, תחנות הרדיו של קול ישראל (רדיו "כאן"), גל"צ-גלגל"צ, רדיו אזורי, הרדיו החינוכי, ותמלוגים על השמעות במקומות ציבוריים, רשויות מקומיות, ועוד. קראו עוד אודות חברת אשכולות.

סעיף 3א' לחוק זכויות מבצעים קובע כי תמלוגים בגין השמעה או הצגה של מבצע "ישולמו לארגון תמלוגים המייצג את המספר הגדול ביותר של מבצעים ובעלי זכויות מבצעים". אשכולות היא הארגון בעל המספר הגדול ביותר של אומנים מבצעים, אשר העבירו לרשותה כתב העברת זכויות. מחזור הכנסותיה של אשכולות גדול משמעותית ממחזור ההכנסות של גופי מבצעים אחרים. כפועל יוצא, אשכולות היא הארגון היציג לצורך חוק זכויות מבצעים. בנוסף, אשכולות היא התאגיד המייצג את מרבית בעלי זכויות המבצעים הזכאים לקבלת פיצויים בגין אובדן הכנסה ופגיעה בזכויות, הנגרמת בשל העתקה על קלטות והתקנים דיגיטליים לשם שימוש פרטי וביתי, בהתאם לאמור בסעיפים 3ג' ו-3ד' לפקודת זכות יוצרים, והוכרזה כך על ידי שר החינוך והתרבות.  

אשכולות היא חברה פרטית שכל מטרתה היא איסוף וחלוקת כספים לאמנים מבצעים. שקיפות, מנהל תקין ופתיחות לביקורת הם דרך חיים עבורנו. אנו מפרסמים כאן את רשימת המידע והמסמכים העומדים לרשות הציבור או אורגנים מסוימים בחברה.

הצטרפות לאשכולות

אשכולות גובה עבורך תמלוגים ומעבירה אותם אליך.

אשכולות שומרת על זכויות המבצעים שלך ומספקת לך הגנה משפטית.

בעת ההצטרפות, מעביר המבצע את זכויות המבצעים לאשכולות על מנת שתנהל ותאכוף עבורו את זכויותיו. אשכולות גובה תמלוגים מהמשתמשים השונים (גופי שידור, חברות כבלים ולווין, אולמות שמחה ועוד) ומחלקת אותם למבצעים. פעילותה של אשכולות אינה למטרות רווח. אשכולות היא חברה של המבצעים, שמנוהלת על ידי האמנים המבצעים עצמם. חברי אשכולות זוכים להכנסה פסיבית/נוספת, להגנה משפטית של ביצועיהם, ולתמלוגים עבור מגוון השימושים שנעשים בהם.

יש לכם שאלה בנושא תמלוגים? רוצים לעדכן פרטים? לשלוח אישור מס מעודכן? מתקשים להתחבר לאזור האישי באתר? רוצים להגיש בקשה למקדמה? מעוניינים להירשם ולהצטרף למשפחת אשכולות? או פשוט רוצים לדבר אתנו?

כל בקשה, בירור, או פנייה מכל סוג – בכתובת אחת נוחה, זמינה ונגישה!

ניתן לפנות למרכז השירות החדש בכל אחת מהדרכים הבאות:

 וואטסאפ   052-2050255

וגם ב- 03-5253737 שלוחה 1

דוא"ל  : members@eshkolot.co.il

פייסבוק אשכולות 

או למרכז השירות לאומן

 

לא, ההרשמה היא חינמית לחלוטין.

אנו מנכים רק מהסכומים המיועדים לחלוקה את הוצאות החברה בשנה החולפת בלבד והיתר מחולק במלואו לאומנים. אף גורם אינו מקבל דיבידנדים, או גוזר רווחים כיוון שאשכולות היא ארגון ללא מטרות רווח.

ניתן למצוא כאן את טופס הרשמה ולהירשם בקלות בלינק

תוכלו גם לבדוק האם שמכם מופיע במערכת אשכולות באמצעות מערכת איתור המוטבים שלנו Eshkolot.co.il/find.

מוזמנים לפנות אלינו להרשמה באמצעות וואטסאפמענה טלפוני, או כתובת המייל.

אמן מבצע (זמר, שחקן, בדרן, רקדן, מדבב, חזן וכו') אשר השתתף והוקלט / צולם ביצירה מוסיקלית או אודיו-ויזואלית אשר הקלטתה / צילומה מיועדת לשימוש ברבים, או הוצגה / הושמעה ברבים, או אמן מבצע אשר הקליט שיר אשר הופץ / מיועד להפצה מסחרית.

הליך ההצטרפות הוא קצר. לרוב הוא לוקח מספר ימים בלבד, לאחר החתימה על כתב העברת הזכויות (ככל ולא מתעוררות שאלות). בסיום התהליך נשלח מייל רשמי המאשר את החברות באשכולות ומאפשר גישה לאזור האישי של המבצע באתר אשכולות.

 

כל מי שמעוניין מסיבותיו לבטל את כתב העברת הזכויות שמסר לאשכולות יכול למסור לאשכולות הודעה בכתב על רצונו לבטל את כתב ההעברה שלו וכעבור 12 חודשים מיום מסירת ההודעה יבוטל כתב ההעברה. תקופת 12 החודשים נדרשת מכיוון שייתכן ואשכולות כבר התקשרה בהסכם עם משתמשים ומסרה להם רישיונות שימוש בחומרים של המבצע למשך השנה, לפני שנתקבלה הודעת הביטול באשכולות (רישיונות אלו אינם ניתנים לביטול). למעשה, עם כניסת הביטול לתוקף המבצע שביטל לא יקבל עוד שירותים מאשכולות בכל הנוגע לשימוש בביצועיו בעתיד (או כל שירות נוסף), אך מכיוון שאשכולות הוא הארגון היציג, הוא ימשיך לקבל תמלוגים מאשכולות. 

 

לא. כל אמן צריך להירשם בנפרד ולכן כל שותף בלהקה חייב להירשם. על חברי הלהקה להעביר טופס חלוקת תמלוגים בלהקה שבו הם מורים לאשכולות כיצד לחלק את התמלוגים בין חברי הלהקה.

על מנת לקבל תמלוגים עבור ביצועים שלך במסגרת להקה, על כל חברי הלהקה לחתום על כתב הסכמה על חלוקת תמלוגים בהרכב, אשר מיידע את אשכולות בדבר החלוקה המדויקת בין חברי הלהקה השונים.

ניתן למלא ולחתום על כתב הסכמה על חלוקת תמלוגים בהרכב כאן.

על מנת שהחלוקה ללהקה שלך תכנס לתוקף יש לוודא כי כל חברי הלהקה חתמו על הטופס, ושתוכנם של כל הטפסים החתומים הוא זהה.

היה ואמן משמש סולן יחיד בלהקה / פרויקט מוסיקלי בעל נגנים מתחלפים, האמן מתבקש לחתום על הצהרה בעניין על מנת שנוכל להעביר את התמלוגים לחשבונו. ניתן לחתום על ההצהרה בלינק כאן

הזכות לקבלת תמלוגים ו/או זכות הביצוע בהתאם לחוק זכויות מבצעים אינi תלויות בגיל ולכן כל אדם אשר ביצע אומנותי, כהגדרתו בחוק זכויות מבצעים, ללא תלות בגילו, הוא בעל זכויות ורשאי להירשם לאשכולות ולקבל תמלוגים, ככל שעומדים לזכותו תמלוגים.

ילד/נער מעל גיל 16 – אשר יש ברשותו חשבון בנק על שמו והופקה לו תעודת זהות, יכול להירשם לאשכולות ללא אישור הורים ובאופן עצמאי, כמו כל אדם אחר באמצעות טופס ההרשמה הרגיל שלנו

ילד/נער בגילאי 16-18 אשר אין ברשותו חשבון בנק ותעודת זהות ו/או ילד/נער מתחת לגיל 16 – נדרש להירשם באמצעות הורים/הורה אחד/ אפוטרופוס באמצעות מילוי הטופס הייעודי להרשמת קטין והעברת התמלוגים על שמו לחשבון בנק של הורה / הורים / אפוטרופוס בהתאם להנחיות שיינתנו בטופס.

לתשומת לב ההורה / האפוטרופוס הרושם

  1. ככל ומדובר בהרשמה על ידי הורים נשואים – יש להצטייד בטרם מילוי הטופס בצילומי ת.ז וספח של שני ההורים. אין צורך בטפסים ו/או אישורים נוספים. 
  2. ככל ומדובר בהרשמה על ידי אלמנ/ה – יש להצטייד בטרם מילוי הטופס בצילום ת.ז וספח של ההורה. אין צורך בטפסים ו/או אישורים נוספים. 
  3. ככל ומדובר בהורים גרושים או הורים ידועים בציבור או הורה רווק/ה כאשר יש הכרה הורית של הצד השני בקטין – יש להצטייד בטרם מילוי הטופס בצילומי ת.ז וספח של שני ההורים וכן בטופס הסכמת הורים על חשבון בנק לתמלוגים חתום על ידי עו"ד (לינק לטופס למילוי).
  4. הורה רווק/ה ללא הכרה הורית של הצד השני (לרבות – הורה אשר עלה לבדו ללא ההורה השני ו/או אין הכרות הורית של ההורה השני בקטין ו/או קיים פסק דין המעניק לאחד ההורים אפוטרופסות על הקטין – יש להצטייד בטרם מילוי הטופס בצילום ת.ז וספח של ההורה בקשה לקבל תמלוגים עבור קטין במעמד הורה אחד (לינק לטופס למילוי).
  5. הורה אומנה – יש להצטייד בטרם מילוי הטופס בצילום ת.ז וספח של ההורה (או של שני הורי האומנה במידה ויש שניים), העתק אישור משרד הרווחה לשמש כאומנה ואישור מנחה האומנה להעברת התמלוגים לחשבון בנק הספציפי אליו מתבקשים לעבור כספי התמלוגים.
  6. אפוטרופוס – יש להצטייד בטרם מילוי הטופס בצילום ת.ז וספח של האפוטרופוס והעתק צו מינוי אפוטרופוס בלעדי של הקטין – בתוקף.
בכל מקרה, על מנת לקבל תשלום בפועל עליכם להצטייד בניכוי מס במקור. אנו ממליצים לגשת ישירות לפקיד השומה ולהוציא אישור ניכוי מס / שכר אומנים על שם הקטין עצמו על מנת שלא לשלם מס ע"ח ההורה / האפוטרופוס.

זכויות ושמירה על זכויות

זכות מבצעים מקנה לבעליה את הזכות הבלעדית לאשר או למנוע שימוש ביצירה וליהנות מפירותיה, משמע לקבל תמלוגים עבור שימוש הנעשה בה.

זכות המבצעים מורכבת ממספר זכויות, כגון: זכות השידור, זכות ההקלטה, זכות העתקה, זכות הסרטה, זכות הביצוע הפומבי וזכות העמדה של היצירה לרשות הציבור.

זכות מבצעים מעוגנת ב"חוק זכויות מבצעים".

חוק זכויות מבצעים במדינת ישראל מגן על היצירה עד 70 שנה לאחר ביצוע היצירה. לאחר מועד זה, פוקעת הזכות והביצוע הופך להיות נחלת הכלל, כלומר – מותר להשתמש בו ללא קבלת רישיון.

לאחר פטירת המבצע, אשכולות מעבירה את התמלוגים ליורשיו החוקיים. לצורך כך, על היורשים להעביר לאשכולות צו ירושה, או צו קיום צוואה חתום על ידי בית משפט.

זכות זו היא זכות אישית, המבטאת את הקשר שבין המבצע לביצועו. המבצע זכאי לקבל קרדיט כאשר עושים שימוש בביצוע, וזכאי שלא יעשה בו כל שינוי או פעולה שיש בהם משום הפחתת ערך הביצוע, ללא אישורו. הזכות המוסרית אינה ניתנת להעברה והיא נשארת בידי המבצע. הזכות המוסרית מעוגנת אף היא בחוק זכויות מבצעים. עוד על הזכות המוסרית.

לאחר הצטרפותך לאשכולות תוכל לקבל רטרואקטיבית את התמלוגים המגיעים לך על פרק הזמן שחלף מאז שאשכולות הפכה לארגון התמלוגים היציג (1996), ובלבד שגוף השידור שבו הופעת דיווח על הופעתך. 

חשוב להדגיש כי מדי שנה אנו מחלקים את התמלוגים של האמנים שלא אותרו ונצברו להם תמלוגים מלפני 7 שנים, לאמנים אשר ידועים ומוכרים לאשכולות, כאשר לאומנים שלא אותרו עומדת הזכות לקבל את התמלוגים ש"נלקחו" להם ברגע שהם מגיעים לחברה (נוהל זה הינו בהתאם בהתאם לפס"ד בת.א 40768-07-22 (בקשה למתן הוראות לנאמן מטעם אשכולות) – ניתן לעיין לצפות בנוהל המלא המאושר על ידי בית משפט – בקישור הנ"ל). 

כן, אבל לא דרך אשכולות. להלן רשימת אגודות נוספות המחלקות תמלוגים לסוגים שונים של אומנים ויוצרים:

אקו"ם היא האגודה הישראלית ליוצרים כגון: מלחינים ומשוררים. לאתר אקו"ם.

עיל"ם הוא הארגון הדואג לזכויותיהם של הנגנים. לאתר עיל"ם.

תל"י הוא הארגון הדואג לזכויותיהם היוצרים האודיו-ויזואליים: במאים ותסריטאים. לאתר תל"י.

הפדרציה לתקליטים וקלטות והפ"יל הם ארגונים הדואגים לזכויותיהם של המפיקים המוסיקליים בעלי המאסטר. לאתר הפדרציה. לאתר הפי"ל.

ביצוע אמנותי הוא נכס, בדיוק כמו כל נכס אחר, ויש לו פוטנציאל לרווח כלכלי לשנים רבות.

הבעלות על הנכס, כלומר על הביצוע האמנותי, היא של האומן המבצע בלבד – כל עוד הוא לא העביר אותה לגורם אחר. לעיתים קרובות מתבקשים אומנים לחתום על מסמכים, שבהם כתוב, בין השאר, שהם מעבירים את זכות הבעלות ששייכת להם לגורם שלישי. לרוב מדובר בחברת הפקה או גופי שידור, כדי שאלו יוכלו למסחר את הביצוע וליהנות מפירותיו הכלכליים. לפעמים זה קורה ממש באולפן, רגע לפני הקלטה, ולעתים אף מופעל על האומנים לחץ לחתום באופן מיידי.

אנחנו ממליצים בנסיבות כאלה לא לחתום על שום מסמך, ולבקש לבדוק את המסמך בעזרת עו"ד מטעמכם.

חתימה תחת לחץ ובלי בדיקה של "כתבי העברת זכויות" או "כתבי ויתור" שעליהם אתם נדרשים לחתום, עלולה לגרום לכם לוותר על הזכות שלכם לקבלת תמלוגים מאשכולות.

כל מסמך כתוב וחתום הוא מסמך משפטי מחייב לכל דבר, ואם לא שמרתם על הזכויות שלכם אתם עלולים להפסיד את התמלוגים שלכם.

שימו לב! אתם יכולים לתת רישיון/הרשאה לצד שלישי לעשות שימוש בביצוע שלכם, אבל בשום אופן לא להעביר לו את הזכות הקניינית שלכם ולא לוותר עליה. מומלץ גם לכתוב במפורש איזה שימוש אתם מסכימים שייעשה בביצוע הספציפי שלכם ולכמה זמן.

קרא כאן בהרחבה

חישוב התמלוגים

יש להפריד בין תשלום תמלוגים עבור שידורים בטלוויזיה, ברדיו, בשידורי VOD ובהשמעות והצגות בעסקים ובמקומות ציבוריים. בכל הנוגע לשידורים בטלוויזיה ושאר משתמשים באודיו ויזואל – אנו קולטים את רשימות השידורים מכלל ערוצי הטלוויזיה ומקבלים בגין כל תוכנית ששודרה רשימת מבצעים ותזמונים מגופי השידור ו/או מחברות ההפקה. נתונים אלו מעובדים במהלך השנה, עד שמתקבלים נתונים ברמת השנייה הבודדת לאומן. בכל הנוגע לשידור ברדיו – אנו קולטים את נתוני השידור המועברים מאקו"ם, כלומר כל דקות השידור של כל ביצוע ישראלי ששודר בכל אמצעי השידור אשר אשכולות משלמת בגינם תמלוגים, הם הבסיס לחלוקת התמלוגים. בנוסף, נשמרת הפרדה מלאה בין כל מקורות ההכנסה (תחנות רדיו שונות, תחנות טלוויזיה שונות וכו') ולגבי כל מקור שידור נעשה חישוב נפרד, המתבסס על סכום התמלוגים השנתי המתקבל ממנו ועל מספר הדקות שבהן נעשה שימוש בביצועים. בכל הנוגע להשמעה פומבית – אשכולות עובדת בשיטה של מדגם. המדגם הוא מדגם שנרכש מאקו"ם (כלומר גם המלחינים, המשוררים והמעבדים מקבלים את תמלוגיהם על בסיס אותו מדגם בדיוק). ניתן לקרוא עליו בהרחבה כאן. ניתן לקרוא כאן בהרחבה כיצד עובדת שיטת חלוקת התמלוגים באשכולות

סכום התמלוגים שונה מערוץ לערוץ ונקבע עבור כל גוף שידור בנפרד ובהתאם לקריטריונים הבאים:

היקף השימוש בביצועים, סוג השימוש, הכנסות או מהגוף המשדר וכדומה. ההכנסות מתחלקות בין כלל דקות השימוש שנרשמו באותה תקופה, ובהתאם לכך נקבע סכום התמלוגים לדקה בכל אחד מהערוצים. בדף החשבון של כל מבצע מפורטים הסכומים בהתאם לשידור יצירותיו במדיות השונות.

סך הדקות מתחלק בסך המבצעים לפי התזמון שלהם ביצירה.

בשירותי On-Demand, גובה התמלוגים תלוי במספר השימושים הספציפי בכל ביצוע (למשל, מספר צפיות באינטרנט או ב-VOD). נתונים אלה מצטברים באשכולות, עד למועד חישוב החלוקה. רק אז ניתן לדעת בדיוק כמה תמלוגים יקבל כל חבר בחלוקה הרלוונטית.

ניתן לקרוא כאן בהרחבה כיצד עובדת שיטת חלוקת התמלוגים באשכולות

השמעה פומבית והצגה פומבית היא למעשה המוסיקה, הסדרות והסרטים המושמעים ומוצגים בעשרות אלפי בתי עסק בישראל, אשר בגין השמעתם והצגתם כל אחד מבתי העסק משלם לאשכולות תמלוגים. מכיוון שמדובר בהיקף כה רחב של השמעת מוסיקה והצגת ביצועים אודיו- ויזואליים, לא ניתן לנתר כל ביצוע שמושמע/מוצג בכל בית עסק, ולכן אשכולות עובדת בשיטה של מדגם. המדגם הוא מדגם שנרכש מאקו"ם (כלומר גם המלחינים, המשוררים והמעבדים מקבלים את תמלוגיהם על בסיס אותו מדגם בדיוק) אשר ניתן לקרוא עליו בהרחבה כאן

בשנת 1996 התקבל הסדר המקובל בארצות רבות ברחבי העולם, על פיו יש מצד אחד "להכשיר" את ההעתקות הביתיות (להבדיל מהעתקות לצרכי מסחר בלתי חוקי) ומצד שני – לפצות את ציבור המבצעים על ההפסד הכלכלי שנגרם להם מהעתקות אלו. ההסדר החוקי הישראלי קובע שהאוצר יעביר לציבור בעלי הזכויות מדי שנה 5% מהמחיר לצרכן, ללא מס ערך מוסף, של סך כל ה"קלטות" (הכוללות בהתאם לפסיקת בג"צ התקנים דיגיטליים) שנמכרו בישראל לשימוש פרטי וביתי בשנה שקדמה לשנה הנדונה. הסכום השנתי שמשלם האוצר מתחלק שווה בשווה (1/3 לכל גוף) בין אקו"ם, מפיקי התקליטים ומפיקי הסרטים (ביחד), וציבור המבצעים (המיוצג ע"י אשכולות).

הסכום מחולק מדי שנה בין כלל המבצעים, בהתאם ליחס הכנסותיהם הכלליות מתמלוגים – כלומר חלוקת האחוזים של אומן מבצע מעוגת כלל התמלוגים, יהיה גם חלקו מכלל גמול הקלטת הריקה.

בעיקרון, האחוזים נקבעים ביחס לזמן של כל מבצע ביצירה, על פי דקת שידור באותו הערוץ המשדר. עם זאת, יש חריגים בסוגים שונים של יצירות וביצועים.

ניתן לקרוא כאן בהרחבה את מפתח התמלוגים שבו מוסברות שיטות החלוקה השונות בין היצירות השונות.

במקרה שאין הסכמות בכתב מראש אנו נחלק את הכסף באופן שווה. במקרה של חילוקי דעות בין שני חברי אשכולות ניתן לפנות ליועץ המשפטי של אשכולות, לצורך סיוע.

אומנים החתומים באשכולות ורשומים במאגר המידע בגין ביצועים ששודרו יכולים להיכנס לאזור האישי לאמנים באתר ולמצוא שם את כל המידע הנדרש: דו"חות שידורים, בנק יצירות, יתרות ועוד.

כניסה לאזור  האישי 

מדריך לאזור האישי 

כן,  בהחלט.

פעמים רבות, כאשר אמנים פונים אלינו, מדובר בטעות במערכת שנובעת מדיווח שגוי שחברת אשכולות קיבלה מגופי השידור. לכן בטרם כל פניה בעניין זה לוועדת התמלוגים, אנו ממליצים לפנות למרכז השירות לאמן אצלנו, או לדווח על טעות באזור האישי  – המידע שתעבירו יגיע לצוות אשכולות ותעודכנו על ידי צוות אשכולות על המשך הטיפול במייל או בטלפון.

ככל וקיבלתם מענה שאינו נכון (לטעמכם) מצוות אשכולות, או שאתם סבורים שנעשה לכם עוול בחלוקת התמלוגים, נכנסת לתמונה ועדת התמלוגים. תפקידה של הוועדה הוא לדון ולהחליט, תוך יישום כללי התמלוגים, בשאלות ובקשות פרטניות של אמנים הנוגעות לחלוקת התמלוגים.

ניתן לערער על התמלוגים שלך במשך 36 חודשים מהיום שקיבלת אותם. לא יותר. כלומר – מיום הפניה שלכם, נוכל לבצע תיקונים ולהעביר לכם תשלום בהתאם, רק עבור 36 חודשים אחורה.

קראו כאן בהרחבה על דרכי הפניה.

זמרי ליווי הם אמנים מבצעים לכל דבר ועניין ואשכולות מייצגת אותם. זמרי ליווי מקבלים 15% מסך כל שיר שבו הם מבצעים ליווי. הסולן/ים מקבל/ים 85%.
על אמן שביצע ליווי לשיר למלא את טופס הדיווח בקישור.

תפקיד ביט בסדרות טלוויזיה או סרטי קולנוע הוא לרוב תפקיד משני מאוד, הכולל מבצע אודיו ויזואלי שמופיע באופן חד פעמי ורגעי במסגרת היצירה (ומבצע שורה או שתי שורות של טקסט לכל היותר) – בהתאם לעמדת החברה מדובר בביצוע אומנותי והוא אכן מתומלג. 

מבצע הנושא בתפקיד ביט זכאי למקדם זהה לשחקן רגיל בסדרה / סרט / סדרה יומית או כל מקדם אודיו ויזואלי תואם אחר, עם זאת, מטבע הדברים התזמון של תפקיד ביט יהיה נמוך מאוד לכן גם התמלוג שלו נמוך מאוד – אך קיים.

נעיר כי ההנחיה למשתמשים ולמפיקים להכניס כמה שיותר פרטים על מבצעים, ואנחנו כמובן מתמלגים כל מבצע שמופיע ברשימות השידור, אלא אם כמובן יש אינדיקציה ברורה כי הוא לא עשה ביצוע אומנותי (למשל אורח בתוכני אירוח). כך גם אנו מתמלגים תפקידי ביט המופיעים באותן רשימות ולא מחריגים אותם.

ברור לנו, כי לעיתים תפקידי ביט אינם מדווחים ברשימות השידור אשר מועברות לנו ממפיקים ואין לנו דרך לדעת על קיומן אלא אם פונה אלינו האומן המבצע. כאשר אומן זה פונה יש לו שתי אפשרויות – או לשלוח לנו תיעוד (למשל סרטון) למרכז השירות לאומן או הצהרה מצד המפיק, באמצעות טופס ייעודי, כאשר את המידע אנו נבצע את תיקון ונעביר לאומן המבצע את התמלוגים להם הוא זכאי.

ניתן לקרוא כאן בהרחבה כיצד עובדת שיטת חלוקת התמלוגים באשכולות

מפתח התמלוגים מגדיר עבודת ניצבות כ: "תפקיד אותו מבצע אדם אשר לא מערב מלל או יכולות אומנותיות מיוחדות (ריקוד, או שירה, או נגינה) אשר מופיע כדמות אחת מתוך רבות ברקע ההתרחשות, בלא שדמותו נושאת השפעה עלילתית, כי אם משלימה אווירה מבוקשת כזאת או אחרת" – בהתאם לעמדת החברה אין מדובר בביצוע אומנותי ולכן עבודת ניצבות אינה מתומלגת.

חשוב לזכור, שלעתים יש גבול דק בין עבודת ניצבות כהגדרתה זאת לבין עבודת משחק קטנה / ביט, לכן עומדת לכל אדם אשר סבור כי שימש בתפקיד ביט או בתפקיד משחקי קטן (ולא כניצב) לשלוח אלינו באמצעים המפורסמים באתר ערר מנומק לצורך בחינת הדברים. גם כאן, חשוב להדגיש ולהסביר כי ככל שהערר יתקבל התזמון של תפקיד שכזה יהיה נמוך מאוד לכן גם התמלוג שלו נמוך מאוד – אך קיים. 

ניתן לקרוא כאן בהרחבה כיצד עובדת שיטת חלוקת התמלוגים באשכולות

אנו קולטים את רשימות השידורים מכלל ערוצי הטלוויזיה ומקבלים בגין כל תוכנית ששודרה רשימת מבצעים ותזמונים מגופי השידור ו/או מחברות ההפקה. נתונים אלו מעובדים במהלך השנה, עד שמתקבלים נתונים ברמת השנייה הבודדת לאומן.

לעיתים מפיק כזה או אחר משמיט פרטים של אומן מבצע שהשתתף בהפקה, במקרים אלו ניתן לבצע מספר פעולות שונות –
1. לפנות אלינו באמצעות מרכז השירות לאומן עם תיעוד מההפקה (סרטון – לדוגמא) ונפעל לשבץ אותך בהפקה ולשלם לך את התמלוגים המגיעים לך. 
2. ככל ולא קיים תיעוד היכול להוכיח את השתתפותך, ניתן להעביר הצהרה חתומה על ידי המפיק, בנוסחים הבאים – עבור אמנית דיבוב (הצהרת אולפן דיבוב) או עבור תפקיד ביט (הצהרת מפיק).
3. ככל והיית זמר ליווי ביצירה מוסיקלית ניתן לדווח באמצעות הטופס הבא. 

תשלום התמלוגים

אשכולות אוספת תמלוגים באופן שוטף, אך נתוני השידור, ההצגה וההשמעה המתייחסים לביצועים שהושמעו שנה קודם, מגיעים אליה רק במהלך השנה שלאחר השימוש בביצועים. גם לאחר קבלתם נדרש תהליך עיבוד נתונים מסובך. שיטת החלוקה היא מדורגת, על מנת לשלם תמלוגים בדירוג ובהקדם, אנו עוברים מ"הקל אל הכבד" :

בחודש אפריל – משולמים לרוב ערוצי הברודקאסט – קשת, רשת, ערוצי הטלוויזיה של תאגיד השידור, ערוץ 14 וכו'.

בחודש אוגוסט – משולמים בדרך כלל ערוצי הרדיו וכן ההשמעות הפומביות.

בחודש נובמבר או דצמבר – משולמות הפלטפורמות הרב ערוציות – הוט, YES, סלקום TV, פרטנר TV וכו'.

מדיניות אשכולות היא להעביר את כספי התמלוגים לאומנים הזכאים באמצעות העברות בנקאיות ישירות לחשבון הבנק של האמנים. ככלל, הנפקת צ'קים תעשה באופן חריג, לאחר נימוק מספק ולאחר אישור מנכ"ל החברה. 

ניתן להזין את פרטי חשבון הבנק שלך לקבלת התמלוגים ישירות בלינק הבא

אם בכל מקרה ברצונך לקבל צ'ק, נא למלא את הפרטים בלינק הבא (ככל שיאושר תשלום בצ'ק, נודיע לך על מועד קבלתו, כמספר ימים לאחר האישור ותדרש להגיע למשרדי החברה לאספו).

אשכולות מפעילה משרד ומנגנון גבייה מורכב הכרוך בהוצאות על מחשוב ועיבוד נתונים ונעזרת ביועצים משפטים, אנשי מערכות מידע, אנשי קשרי ממשל, תקשורת ועוד, בכדי לממש את זכויותיכם. הדבר כרוך במשאבים רבים.

אנו מנכים מהסכומים המיועדים לחלוקה את הוצאות החברה בשנה החולפת בלבד והיתר מחולק במלואו לאומנים. אף גורם אינו מקבל דיבידנדים, או גוזר רווחים כיוון שאשכולות היא ארגון ללא מטרות רווח.

אשכולות מפרסמת ברבים את פירוט ההוצאות שלה מדי שנה – וניתן לראות אותו בפירוט כאן.

עליך להעביר לנו אישור ניכוי מס במקור.

 

לצורך קבלת פטור ממס עליך לגשת למס הכנסה ולבקש אישור לניכוי מס במקור. על גבי האישור צריך להיות כתוב: "שכר סופרים"/ "שכר אומנים", או "על פי תקנות מס הכנסה". כל אישור אחר אינו תקף לגבי אשכולות. מספר תיק הניכויים של אשכולות 930836283. יש להעביר את אישור הניכוי אלינו באמצעות הקישור.

ניתן לגשת לאחד מפקידי השומה במס הכנסה, להיעזר בגורם מייצג (רואה חשבון, יועץ מס או מנהל חשבונות)  או לעשות תיאום מס באינטרנט בדרך הבאה :

נרשמים לאתר רשום המיסים בכתובת https://secapp.taxes.gov.il/SrVeImut/frmRashiKnisa.aspx#no-back-button

לאחר הרשמה קצרה יש להיכנס לאתר לצורך תיאום מס מקוון https://www.gov.il/he/service/tax-coordination-online

לציין את פרטי המעסיקים וההכנסות ולבקש תיאום מס לשכר אומנים מחברת אשכולות, החברה לזכויות מבצעים של אומני ישראל בע"מ (תיק ניכויים: 930836283).

ככל ואתה עוסק בעל אישור, אשכולות קולטת מידע זה באופן ממוחשב ממס הכנסה ואין צורך לשלוח אישור זה אלינו, אלא אם נפנה אליך בבקשה. חשוב שתדע, בהתאם למתחייב בחוק, אם לא העברת אישור מעודכן לאשכולות, בסוף השנה ינוכה לך מס מירבי של 47%.

ניתן להעביר לנו את האישור באמצעות הקישור הבא.

אין מדובר בחוות דעת משפטית ו/או חוות דעת חשבונאית. האמור כאן, מובא כאן לידע כללי בלבד והוא אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין ו/או יעוץ מרו"ח ו/או יעוץ מיועץ מס.  שום אינפורמציה המופיעה כאן אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. בכל מקרה, יש להתייעץ עם רו"ח או יועץ מס בנוגע לדיווח על ההכנסות מתמלוגים לרשות המיסים, לביטוח לאומי או לכל גורם רשמי אחר.

נכון להיום, על פי פקודת מס הכנסה, כל אדם, על מנת לקבל תמלוגים, נדרש להציג אישור ניכוי מס מקור – גם אזרח ותיק. ללא הצגת אישור ניכוי במקור, אנו נאלץ להעביר את התמלוגים תוך ניכוי המס המקסימלי. 

לאור זאת, אשכולות מציעה סיוע חינמי לאמנים ותיקים אשר מתקשים בניהול הליכים מול רשויות המס, על מנת שיקבלו אישור מס נכון ולא ינוכו להם סכומים מיותרים מהתמלוגים המועברים להם.

הסיוע ניתן באמצעות רו"ח שי כהן ממשרד רו"ח רסולי ושות' המלווים את חברת אשכולות מזה עשרות שנים, ועל מנת לקבל את הסיוע יש לפנות למרכז השירות לאומן בחברה אנחנו נדאג לחבר את האמן הנדרש לסיוע למשרד רו"ח רסולי לצורך קבלת האישור הנדרש ולקבלת כספי התמלוגים המגיעים להם, ללא הפחתות מיותרות. 

לצורך קבלת הסיוע יש למלא ייפוי כח למשרד רו"ח רסולי, לחתום עליו ולהעביר לנו. לחץ כאן למסמך לחתימה

בהסתמך על אישור שניתן על ידי מע"מ, ועל פי הוראות סעיף 20 לחוק מס ערך מוסף, חשוב להבהיר:

  1. אין להוסיף מע"מ על התמלוגים המשולמים לאמנים.
  2. על האמן המקבל תמלוגים מאשכולות, לדווח על התמלוגים כהכנסות פטורות ממע"מ או הכנסות החייבות שיעור מע"מ אפס.

אין מדובר בחוות דעת משפטית ו/או חוות דעת חשבונאית. האמור כאן, מובא כאן לידע כללי בלבד והוא אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין ו/או יעוץ מרו"ח ו/או יעוץ מיועץ מס.  שום אינפורמציה המופיעה כאן אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. בכל מקרה, יש להתייעץ עם רו"ח או יועץ מס בנוגע לדיווח על ההכנסות מתמלוגים לרשות המיסים, לביטוח לאומי או לכל גורם רשמי אחר.

למען הסר ספק, ועל מנת שלא יהיו טעויות, חשוב להבהיר כי הכנסותיך מתמלוגים כן חייבות במס הכנסה ובביטוח לאומי.

אין מדובר בחוות דעת משפטית ו/או חוות דעת חשבונאית. האמור כאן, מובא כאן לידע כללי בלבד והוא אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין ו/או יעוץ מרו"ח ו/או יעוץ מיועץ מס.  שום אינפורמציה המופיעה כאן אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. בכל מקרה, יש להתייעץ עם רו"ח או יועץ מס בנוגע לדיווח על ההכנסות מתמלוגים לרשות המיסים, לביטוח לאומי או לכל גורם רשמי אחר.

כן. ברירת המחדל קובעת, אמנם, כי התמלוגים יועברו לחשבונו הפרטי של המבצע – כדי להעניק הגנה מרבית לאינטרס של המבצע הבודד ליהנות מהתמלוגים שמגיעים לו, בלי שייאלץ לשתף בעל כורחו גורמים נוספים. עם זאת, ניתן לבקש להעביר את התשלום לחשבון בנק הרשום על שם חברה.

במידה וברצונך להעביר את התמלוגים שלך לאדם אחר / לחשבון של חברה בע"מ, יש למלא ולחתום על טופס ייפוי כוח. ניתן להוריד את הטופס בלינק הבא ולשלוח אותו אלינו בדוא"ל members@eshkolot.co.il

אין מדובר בחוות דעת משפטית ו/או חוות דעת חשבונאית. האמור כאן, מובא כאן לידע כללי בלבד והוא אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין ו/או יעוץ מרו"ח ו/או יעוץ מיועץ מס.  שום אינפורמציה המופיעה כאן אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. בכל מקרה, יש להתייעץ עם רו"ח או יועץ מס בנוגע לדיווח על ההכנסות מתמלוגים לרשות המיסים, לביטוח לאומי או לכל גורם רשמי אחר.

אמן המתגורר בחו"ל יכול לקבל את התמלוגים לחשבון על שמו בארץ, או לחשבון על שמו בחו"ל.

כדי להגדיר את אחוז המס לאמן המתגורר בחו"ל (ניכוי מס במקור) לפי מדינת מגוריו ועל פי אמנת המס של אותה המדינה עם ישראל (בין אם הכסף עובר לחשבון בארץ או לחשבון בחו"ל) –  יש להעביר לנו:

  1. אישור תושבות (resident – מסמך רשמי על תושבות במדינה שבה מתגורר האמן) שאותו ניתן לקבל מרשויות המס במדינה, או מרו"ח (אישור רו"ח על תשלום מיסים) לשנה הנוכחית.
  2. פרטי החשבון המלאים: במידה שהחשבון נמצא בחו"ל יש לשלוח לאשכולות את שם הבנק, כתובת מלאה של הבנק, מספר סניף, מספר חשבון, מספר IBAN וכתובת פרטית של האמן.

לאחר אישור התושבות על ידי רואה החשבון של אשכולות, יועברו התשלומים לאמן בחו"ל בניכוי המס המוסכם, בהתאם להנחיות רשות המיסים.

ככל שהסכום מועבר לחשבון בחו"ל, עלויות המרת המטבע והעברת הכספים לחו"ל יקוזזו מהתשלום לאמן.

ניתן להעביר לנו את כל המידע והמסמכים הנדרשים וכן לחדש אישור תושבות בלינק הזה.

אין מדובר בחוות דעת משפטית ו/או חוות דעת חשבונאית. האמור כאן, מובא כאן לידע כללי בלבד והוא אינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין ו/או יעוץ מרו"ח ו/או יעוץ מיועץ מס.  שום אינפורמציה המופיעה כאן אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. בכל מקרה, יש להתייעץ עם רו"ח או יועץ מס בנוגע לדיווח על ההכנסות מתמלוגים לרשות המיסים, לביטוח לאומי או לכל גורם רשמי אחר.

זכויות מבצעים הן זכות קניינית לכל דבר ועניין ולכן הן מועברות ליורשי המבצע והן בתוקף, בהתאם לחוק זכויות מבצעים, עד ל 70 שנה ממועד הביצוע, גם כאשר המבצע הלך לעולמו. ולכן חברת אשכולות מעבירה את התמלוגים הרשומים על המבצע ליורשיו החוקיים. בהתאם לצו ירושה, הסכם בין יורשים או כל הסדר חוקי וקביל אחר. 

גם אם האומן המבצע לא נרשם כחבר באשכולות בחייו, עדיין עומדת ליורשיו הזכות לקבלת תמלוגים  ולכן יורשיו יכולים לפנות לחברה ולקבל תמלוגים בגין ביצועי האומנותיים.

על מנת לעדכן את פרטי היורשים במערכת אשכולות, ניתן ללחוץ על הלינק הנ"ל.  

לצורך מילוי הטופס יש להכין צו ירושה / צוואה.

ובמידה והחלוקה ליורשים אינה בהתאם לצו ירושה יש לצרף גם הסכם בין יורשים או את המסמך הבא (בלינק הזה) חתום על ידי עו"ד.

שירות לחברי אשכולות

יש לכם שאלה בנושא תמלוגים? רוצים לעדכן פרטים? לשלוח אישור מס מעודכן? מתקשים להתחבר לאזור האישי באתר? רוצים להגיש בקשה למקדמה? מעוניינים להירשם ולהצטרף למשפחת אשכולות? או פשוט רוצים לדבר אתנו?

כל בקשה, בירור, או פנייה מכל סוג – בכתובת אחת נוחה, זמינה ונגישה!

ניתן לפנות למרכז השירות החדש בכל אחת מהדרכים הבאות:

טלפון / וואטסאפ    052-2050255

וגם ב- 03-5253737 שלוחה 1

דוא"ל  : members@eshkolot.co.il

פייסבוק אשכולות 

או למרכז השירות לאומן

אשכולות יכולה לסייע בשתי דרכים: אם אתה מקבל תמלוגים באופן קבוע, אתה יכול לקבל הקדמת תשלום חריגה על חשבון תמלוגים עתידיים (מקדמה).  

בקשת מקדמה מתאפשרת במידה ואינך במינוס. סכום המקדמה המקסימלי לא יעלה על 50% מסך הממוצע השנתי של התמלוגים, אשר שולמו לך בשנתיים האחרונות. לבקשת מקדמה ניתן ללחוץ על הלינק הבא.

בנוסף, קרן אשכולות לעזרה הדדית מסייעת לחברי אשכולות במצוקה כלכלית או רפואית. הסכום המקסימלי לסיוע הינו עד 5,000 ש"ח. כל אומן שעונה על הקריטריונים זכאי להגיש בקשה לעמותה פעם אחת בכל שנה קלנדרית.

ניתן לקרוא כאן בהרחבה על פעילות הקרן ולהגיש בקשה לסיוע.

חשוב לעדכן את מרכז השירות על כל שינוי על מנת שאפשר יהיה ליצור עמך קשר. ניתן לעדכן את פרטי הקשר באמצעות וואטסאפמענה טלפוני או כתובת המייל.

ניתן להזין את פרטי חשבון הבנק שלך לקבלת התמלוגים ישירות בלינק הבא.

קרן אשכולות לעזרה הדדית הוקמה בשנת 1988, כיוזמה של אשכולות וזאת מתוך מטרה לסייע כלכלית, במידת האפשר, לאמנים מבצעים בישראל הזקוקים לכך.

ניתן לקרוא כאן בהרחבה על פעילות הקרן ולהגיש בקשה לסיוע.

הקרן מחלקת מענקים לאמנים מבצעים באשכולות והמצויים במצוקה כלכלית ו/או רפואית.  

חלוקת מענקים מבוצעת בהתאם להחלטת ועדת הסיוע אשר הוקמה בהתאם להנחיות תקנון חברת אשכולות ובכפוף לכללי חלוקת המענקים אשר אושרו על ידי הקרן ועל ידי אשכולות.

לקריאת הקריטריונים המלאים ניתן ללחוץ כאן.